Lutowanie komponentów SMD i THT

Ostatnim etapem montażu elementów SMD jest lutowanie w piecu. Cyna zawarta w paście lutowniczej rozpływa się pod działaniem wysokiej temperatury, lutując jednocześnie wszystkie elementy. Po lutowaniu, płytki zostają ponownie skontrolowane.

Piec kondensacyjny ASSCON VP800

W piecu zastosowano nietypowy sposób grzania w oparach cieczy obojętnej, co sprawia, że wszystkie elementy mają taką samą temperaturę. Płytki zanurzane są w oparach płynu lutowniczego (tzw. Galden), który skrapla się w najzimniejszych miejscach płytki. Skraplacjąc się, przekazuje siepło do elementów. Dzięki temu mechanizmowi, cała objętość produktu ma równą temperaturę. Nie ma zatem możliwości, by coś się nie dolutowało lub by płytka się wygięła.

Piec kondensacyjny ASSCON VP800

Piec konwekcyjny DIMA Breeze

Tradycyjny piec konwekcyjny wyposażony w 8 stref grzewczych oraz jedną chłodnicę. Aby usprawnić produkcję, na wyjściu z pieca zamontowaliśmy drugą chłodnicę.

Piec konwekcyjny DIMA Breeze Piec konwekcyjny DIMA transporter

Fala lutownicza i lutowanie ręczne

Elementy przewlekane lutowane są przy pomocy płaskiej fali lutowniczej wg naszej konstrukcji. Jest to wanna z płynną cyną, na której operator kładzie płytkę z elementami, a następnie wszystkie elementy lutują się jednocześnie. Jeżeli na płytce mają być elementy, których nie da się przylutować tą metodą, wówczas lutujemy je ręcznie. Wszystkie nasze stanowiska pracy są wyposażone w sprzęt marki Weller.