Nakładanie pasty lutowniczej

Pierwszym etapem produkcji jest umieszczenie pasty lutowniczej w miejscach, gdzie mają być przylutowanie elementy. Robimy to przy pomocy drukarek ręcznych, drukarki półautomatycznej DEK lub automatycznym dyspenserem. W drukarce założony jest szablon z blachy, w którym są wycięte otwory, o kształcie odpowiadającym polom lutowniczym (tzw. sito). Płytka drukowana umieszczona jest pod szablonem i dokładnie wycentroana. Pasta lutownicza zostaje rozsmarowana na sicie, przechodzi przez otwory i przykleja się do płytki. Po zdjęciu nadmiaru pasty, uzyskujemy płytkę gotową do dalszego procesu.

Zapastowane

Sitodrukarka DEK 248

Automatyczna i precyzyjna drukarka pasty lutowniczej. Kompatybilna z szablonami w ramie stałej 23x23". Posiadamy także ramę VectorGuard VG260.

Sitodrukarka DEK 248

Dyspenser pasty Mechatronika MD40

W przypadku małych serii produkcyjnych, wykonanie szablonu do nakładania pasty jest nieopłacalne. Dotyczy to w szczególności produkcji prototypowych, kiedy jest duże prawdopodobieństwo, że projekt PCB jeszcze się zmieni. automat MD40 umożliwia nałożenie do 10000 punktów na godzinę. Oprócz pasty lutowniczej automat może nakładać także klej oraz powłoki ochronne.

Mechatronika MD40 Dyspenser pasty MD40

Sitodrukarki Uniprint (2 sztuki)

Posiadamy dwie drukarki ręczne typu Uniprint oraz kilka innych ręcznych sitodrukarek. Nasza autorska modyfikacja tych drukarek polega na wyposażeniu je w wizyjny system centrowania szablonu, aby uzyskać większą powtarzalność nadruku i dokładność lepszą, niż przewidział to producent.

Uniprint